Kroky k lepšímu sluchu

FAQ - Naši audiologičtí experti zodpovídají vaše dotazy.

Následují odpovědi na některé z nejčastěji kladených dotazů o ztrátě sluchu a sluchadlech.

Jak mohou sluchadla pomoci zlepšit kvalitu života?
OdpověďZavřít

Sluchadla mohou zlepšit kvalitu života tím, že zlepší sebevědomí a snižují úroveň stresu. Je těžké být si jist, kdy si nejste jistí vaším sluchem.

Také mohou zlepšit:

 • Osobní vztahy. Koneckonců, úspěšné vztahy jsou závislé na úspěšné komunikaci.
 • Pracovní výkon. Sluchadla eliminují potřebu neustále ptát: “Co je?” Nebo “Můžete to zopakovat? A udržet se tak ve hře.
 • Bezpečnost. Nechcete zmeškat zvuk požárního alarmu, když se někdo vloupává do domu a pes vás varuje štekotem, když se blíží auto nebo když se blíží sanitka zatímco vy řídíte
Jak sluchadla pracují?
OdpověďZavřít

Ve své nejjednodušší formě, sluchadla jsou elektronická zařízení, která zachytí a zesílí zvuk. Zvuky, které byste normálně neslyšeli, jsou co do objemu zvýšeny, takže slyšíte lépe. Sluchadla Siemensumí mnohem více, než zesílit zvuk. Naše sofistikované obvody jsou naprogramovány odborným lékařem nebo audiologem, aby vyhovovaly vaší jedinečné ztrátě sluchu, a naše high-tech prvky jsou vybírány na základě vašeho životního stylu. Nejmodernější sluchadla Siemens jsou navrženy tak, aby nejen zlepšilaváš sluch, ale i váš život.

Jak poznám, že jsou vybraná sluchadla vhodná pro mne?
OdpověďZavřít

Uživatelé, kteří si pořizují sluchadla mají nárok na určitou zkušební dobu, ta se liší podle podmínek každého lékaře. Během tohoto období bude lékař nebo audiolog s vámi spolupracovat na zajištění Vaší plné spokojenosti. Během následných návštěv se bude sluchadlo dolaďovat na základě vašich potřeb a připomínek až k vaší plné spokojenosti.

Jak poznám, že mám problémy se sluchem?
OdpověďZavřít

Postupující sluchová ztráta může být ze začátku zcela nevnímána. Zde máte několik varovných signálů, které mohou znamenat možnout poruchu sluchu:

 • Zdá se vám, že lidé ve vašem okolí mumlají
 • Slyšíte, ale máte potíže s porozuměním
 • Často se ptáte lidí, aby vám to ještě jednou zopakovali
 • Máte potíže s telefonováním
 • Neslyšíte takové zvuky jako jsou např. kapaní vody u kohotku nebo tikot hodin
 • Bez přímého vizuálního kontaktu máte potíže slyšet konverzaci
 • Říkají vám, že mluvíte příliš nahlas
 • Ostatní říkají, že vaše televize nebo rádio hraje příliš nahlas
 • V uchu vám hučí nebo píská
 • Komunikace ve vetší skupině lidí je obtížná
 • Máte potíže s komunikací s více jak dvěma lidmi
 • Hůře slyšíte na hlučných místech jako je restaurace nebo obchody
 • Hůře slyšíte ženský nebo dětský hlas
Kolik sluchadla stojí?
OdpověďZavřít

Cena sluchadel se odvíjí od mnoha aspektů. Např. na vybavenosti sluchadla, jeho stylu, apod. Aktuální ceník můžete nalézt u Vašeho odborného lékaře nebo si požádat o jeho zaslání.

Od zdravotní pojišťovny můžete také jednou za pět let získat příspěvek na nákup sluchadla. Výše příspěvku je odvislá od úrovně postižení sluchu.

Možná mám problém se sluchem. Co bych měl udělat?
OdpověďZavřít

Pokud jste ve věku 18 let nebo starší, měli byste si domluvit schůzku s audiologem nebo odborným ORL lékařem, aby určil typ a úroveň vaší ztráty sluchu. V závislosti na výsledcích testů Vám bude nasazena léčba nebo doporučení pro získání sluchadel. Pokud se jedná o dítě, je nejlepší si promluvit se svým dětským lékařem, který vás může odkázat k pediatrickému ORL lékaři pro testování a léčbu.

Jaké jsou některé nebezpečně hlučné aktivity?
OdpověďZavřít

Buďte opatrní při odpalování ohňostrojů, na diskotékách, hudebních koncertech, při střelbě, v kině, na motorových sportovních akcích, při jízdě namotocyklu, sněžném skútru, motorovém člunu, při sekání trávy a jiních aktivitách kde je vyšší hladina hluku.

Co způsobuje ztrátu sluchu?
OdpověďZavřít

Většina případů ztráty sluchu zahrnuje poškození vnitřního ucha. Nejčastěji ke ztrátě sluchu dochází vlivem přirozeného stárnutí a / nebo dlouhodobého vystavení hluku, což způsobuje opotřebení částí vnitřního ucha, který vysílají zvukové signály do mozku. Vědeckým výzkumem bylo zjištěno, že ztrátu sluchu může způsobit i hypertenze a diabetes, protože může dojít k poškození vnitřního ucha. Tento typ nedoslýchavosti lze korigovat pouze správně nastavenými sluchadly, a nelze ho zvrátit.

Některé další příčiny ztráty sluchu nejsou trvalé a mohou být léčeny. Mezi tyto příčiny patří např.nadměrné množství ušního mazu, infekce středního ucha nebo poruchy kosti středního ucha.Kompletním diagnostickým testem sluchu lze určit typ nedoslýchavosti který byste mohli mít a zda vám může pomoci léčba.

Jsou nějaké profese, které mohou zvýšit riziko poškození sluchu?
OdpověďZavřít

Mezi některá povolání, kde je vyšší riziko poškození sluchu patří: tovární dělníci, hasiči, policisté, zemědělci, stavební dělníci, vojenský personál, pracovníci těžkého průmyslu, hudebníci a jiní pracovníci v zábavném průmyslu.

Obnoví sluchadla zcela můj sluch?
OdpověďZavřít

Žádné sluchadlo neumí vrátit sluch do původního normálu. Každopádně Vám sluchadla Siemens umožní slyšet např. měkké zvuky, které jste předtím neslyšeli. Také vám pomohou zlepšit srozumitelnost řeči.

Potřebuji jedno nebo dvě sluchadla?
OdpověďZavřít

Většina lidí, kteří mají ztrátu sluchu v důsledku poškození vnitřního ucha bude mít přibližně stejnou míruztráty v obou uších a bude muset nosit dvě sluchadla. Pokud máte jen ztrátu sluchu v jednom uchu, možná budete potřebovat pouze sluchadlo ve vašem špatném uchu.

Bylo prokázáno, že nošení sluchadel na obou stranách zlepšuje porozumění řeči v hluku, lokalizaci(najít zdroj zvuku) a celkovou kvalitu zvuku ve srovnání s nošením pouze jednoho sluchadla.

Nebudu se sluchadlem vypadat staře? Nezničí můj životní styl?
OdpověďZavřít

Dnešní sluchadla jsou menší a navrženy tak, aby byla diskrétní. Mnohé z nich jsou téměř nezjistitelné izblízka. Jeden model ve skutečnosti sedí zcela ve zvukovodu ucha tak, aby byl prakticky neviditelný při nošení. Existují ale dokonce i módníve veselých barevných kombinacích, když naopak chcete z vašeho sluchadla udělat přednost!

Nevěděl bych už, že trpím ztrátou sluchu?
OdpověďZavřít

Jen málo obvodních lékařů provádí screening sluchu při preventivních prohlídkách. Proto, že mnoho lidí s poruchou sluchu slyší naprosto v pořádku v tichém prostředí, může být velmi těžké pro vašeho lékaře toto rozeznat.